چگونه بفهمیم که ما در یک رابطه انگلی هستیم؟

یک انگل به میزبان خود میچسبد و از آن برای تغذیه و بدست آوردن مواد مورد نیاز برای زندگی اش استفاده میکند; اگر شما به اینکه آیا در یک رابطه انگلی هستید یا نه شک دارید پس باید نگران رابطه با این فرد; که شما را تا جایی که خشک شوید می مکد; احساساتتان را تا جایی که به پوچی برسید می رباید و پول، انرژی و زمان و هر چیزی با ارزشی که دارید را از شما میگیرد، باشید. اگر میخواهید بدانید که آیا شما در این نوع رابطه هستید; پس با ما همراه باشید تا نشانه های این رابطه را به شما نشان دهیم.

 

بخش اول – به این که چه کار هایی با هم انجام میدهید توجه کنید.

 

از خودتون بپرسید که آیا همسر شما باید هر کاری رو با شما انجام بده.

 

از خودتون بپرسید که آیا همسر شما باید هر کاری رو با شما انجام بده.

حتما ممکنه که شما کار های مشترکی داشته باشید ولی همچنان لازمه که شما یه سری کار ها رو خودتون انجام بدید.

 • اگر شما هر بار که میخواید برید بیرون حتی اگه مسافت کمی رو برای خرید میخواید برید، همسرتون بهتون میگه که “وایسا منم باهات میام !” بدونید که شاید اون شخص یه انگل باشه!
 • اگه شما متوجه شدید که همسرتون همیشه کار هایی که شما دوست دارید تنهایی انجام بدید، مثل یک ورزش صبحگاهی یا قدم زدن بعد از شام، رو باهاتون انجام میده، پس شاید اون یک انگل باشه.
 • اگر همسرتون هیچکاری رو نمیتونه خودش انجام بده و همیشه ازتون میخواد که همراهیش کنید، پس شاید شما در یک رابطه انگلی باشید.

 

ببینید که آیا شما هیچ دوست غیر مشترکی دارید

 

ببینید که آیا شما هیچ دوست غیر مشترکی دارید.

آیا تا به حال به این دقت کرده اید که شاید دیگر هیچ دوست غیر مشترکی نداشته باشید؟ تا حدی این ممکنه عادی باشه ولی اگر دقت کنید شاید ببینید که دیگر همه ی دوستان شما، دوستان او نیز هستند !

 • این شاید به عنوان یک معیار توسط دیگران باشد که میگویند این اطمینانی برای بودن شما برای همیشه با هم است. گذشته از این کی حاضره با شکست و حس بد بعد از تمام شدن رابطه کنار بیاد؟

 

در خرج کردن محتاط باشید.

 

در خرج کردن محتاط باشید.

اگر این فقط شمایید که پول شام، سینما، بنزین یا حتی مبالغ بزرگ تر مثل قبض ها ، اجاره و … را پرداخت میکنید، شاید باید یک بحث رو با همسرتون راجع به اینکه چرا فقط شمایید که این مبالغ رو می پردازید، داشته باشید، و پاسخ او رو بشنوید. برای مثال میتونید یک بار برای امتحان بگید که کیف پولتون رو جا گذاشتید و حالا میتونید واکنش اون طرف رو ببینید.

 • این شخص ممکنه که یه دفعه نظرش عوض بشه و بگه ” من دوست دارم شام بریم بیرون ولی میدونی چیه؟ من این ماه خیلی خرج کردم و الآن پول همرام نیست ” یا شاید هم اون شخص دیگه گرسنه نباشد!
 • حتی اگه شما میلیونر هم که نباشید و حتی اگه این مسائل اصلا برای شما اهمیتی نداشته باشد، باز هم باید به این مسئله توجه کنید چون اینجا مسئله پول نیست بلکه مسئله سوءاستفاده از شماست.

 

ببینید که شما چقدر به همسرتان لطف میکنید

 

ببینید که شما چقدر به همسرتان لطف میکنید .

در یک رابطه سالم طرفین، هر وقت که نیاز باشد فرد دیگر رو کمک میکنند. ولی در یک رابطه انگلی یک طرف همیشه در حال لطف کردن به فرد دیگر است و هیچ چیزی عایدش نمیشه. اگه به این پی بردین که شما به نوعی راننده همسرتون شدید و یا همه وعده های غذایی رو شما دارید درست میکنید یا همیشه کارهایی که برای انجام دادنش تنبل هستند رو شمایید که دارید انجام میدید، پس شاید شما به یک انگل دچار شده اید.

 • اگرچه سخت هست; ولی ۲ تا چیز رو لیست کنید: اولی اینکه لطف ها و کارهایی که شما برای همسرتون انجام میدید، و دومی اینکه کارهایی که اون ها برای شما انجام میدن. این دو تا لیست با هم نمیخونن درسته؟!

 

 

واکنش اون ها رو وقتی که شما کار خودتون رو انجام میدید رو ببینید.

واکنش اون ها رو وقتی که شما کار خودتون رو انجام میدید رو ببینید.

در هر رابطه سالم، طرفین باید در انجام دادن کار های خودشون آزاد باشند، این میتونه به معنای وقت گذروندن با دوستان یا خانواده یا انجام دادن عادت های روزمره خودمون باشه. اگه همسرتون واقعا شما رو دوست داره و بهتون اهمیت میده پس اون باید از اینکه شما علایقتون رو دنبال میکنید خوشحال باشه.

 • اگه همسر شما هر بار که خونه رو بدون اون ترک میکنید عصبانی، ناراحت و یا حسود میشود، حتی اگه شما برای گرفتن یک چیز کوچک از خانه بیرون رفته اید، شاید شما نیاز به یک بازنگری در رابطه تان داشته باشید.

 

ببینید که آیا دیگر افراد هم نسبت به رابطه شما نگران هستند.

 

ببینید که آیا دیگر افراد هم نسبت به رابطه شما نگران هستند.

وقتی افراد درباره رابطه شما نگران باشند، این طبیعیه که شما سعی کنید که به اون ها ثابت کنید که اشتباه میکنند. ولی اگه شما دیدید که دوستان یا خانواده شما دارند به شما درباره ی رابطتان هشدار میدهند که همسرتان در حال سوءاستفاده کردن از شما هست، امکانش هست که اون ها حقیقت رو بگویند.

 

بخش دوم – به اینکه شما چه صحبت هایی با هم میکنید توجه کنید.

 

به این توجه کنید که آیا این همسر شماست که همیشه از مشکلاتش میگوید.

به این توجه کنید که آیا این همسر شماست که همیشه از مشکلاتش میگوید.

اگه شما حتی یادتون نمیاد آخرین باری که احساسات بد یا مشکلاتتون رو به همسرتون بیان کردید یا اگه احساس کردید که این طرف مقابل است که همیشه صحبت میکند و ناراحت است و به دلداری و محبت شما نیاز دارد، پس شما یک مشکلی دارید. این که همسرتون به طور مقطعی یک مشکلی رو داشته باشه طبیعیه ولی این که همیشه این مشکلات رو داشته باشه، احتمالا شما مورد استفاده قرار گرفته شده اید.

 • در یک رابطه سالم هر دو طرف راجع به مشکلاتشان صحبت میکنند و برای رفع اون ها تلاش میکنند.
 • اگر متوجه شدید که همسرتون حداقل ۸۰% صحبت های بینتون رو میکنه پس شما این مشکل رو دارید.
 • اگه دیدید که همسرتون سعی داره مشکلات شما رو نسبت به مشکلات خودش کوچک جلوه بده پس باز هم شما این مشکل رو دارید.

 

به این توجه کنید که شما اصلا مشکلاتتون رو بیان میکنید

 

به این توجه کنید که شما اصلا مشکلاتتون رو بیان میکنید.

اگه شما ازینکه مشکلاتتون رو بیان کنید می ترسید چون ممکنه که همسرتون عصبی بشه یا شما رو درک نکنه، پس شما دچار یک رابطه انگلی شده اید.

 • هر دو طرف در یک رابطه باید بتوانند احساساتشون رو به اشتراک بذارند، و همسر شما نباید هر بار که شما مشکلاتتون رو بیان میکنید، مشغول یا خسته باشه، یا اینکه بحث رو به سمت خودش عوض کنه.

به این دقت کنید که آیا اصلا چیزی به اسم سازش در رابطه تان وجود دارد.

به این دقت کنید که آیا اصلا چیزی به اسم سازش در رابطه تان وجود دارد.

اگر شما در هر صحبتتون به پایانی که همسرتون میخواید میرسید بدونید که شما در یک رابطه انگلی هستید. شاید شما به دلیل اینکه حوصله یک دعوا یا بحث رو ندارید کوتاه بیاید، ولی بدونید ممکنه بعد از یه مدتی به جایی برسید که فکر کنید همیشه حق با اونه.

 • درسته بعضی اوقات باید شما درباره مسائل کوچکی مثل این که چه برنامه ای رو در تلویزیون ببینید، کوتاه بیاید اما وقتی مسائل بزرگتر شوند این قضیه ممکن است مشکل ساز شود.

 

به این دقت کنید که آیا شما تا به حال هیچ کلمه تشکر آمیزی شنیده اید.

 

به این دقت کنید که آیا شما تا به حال هیچ کلمه تشکر آمیزی شنیده اید.

آخرین باری که از همسرتون شنیدید که چقدر براش مهم هستید کی بود؟ اگه یادتون نمیاد پس شاید از شما استفاده کرده باشند. به این دقت کنید که این کارهایی که شما انجام میدهید وظیفه است یا لطف؟

 • اگر همسرتون هیچوقت از شما بابت کارهایی که انجام میدهید تشکر نمیکند پس حتما شما مورد سوء استفاده قرار گرفته اید.

 

به این دقت کنید که آیا شما هر دفعه مجبورید به همسرتان بگید که چقدر دوستش دارید.

 

به این دقت کنید که آیا شما هر دفعه مجبورید به همسرتان بگید که چقدر دوستش دارید.

همسر شما هیچوقت به شما نمیگه که چقدر شما فوق العاده اید، و این شمایید که دائما باید از او تعریف کنید و بگویید که چقدر براتون مهم هست. اگر این چیزها در شما صدق میکند پس شما دچار یک رابطه انگلی هستید.

 • در یک رابطه سالم هر دو طرف باید به یک اندازه به بکدیگر محبت کنند و به هم توجه کنند و کلمات محبت آمیز بگویند.

بخش سوم – به این توجه کنید که او باعث میشه شما چه حسی داشته باشید.

 

ببینید که هر بار که کوتاه نمیاید و حق رو به همسرتون نمیدید احساس عذاب وجدان میکنید.

 

ببینید که هر بار که کوتاه نمیاید و حق رو به همسرتون نمیدید احساس عذاب وجدان میکنید.

این یک مورد مهم است اگر شما به این مورد پی بردید و همیشه در ضمیر ناخودآگاه خود حق رو به او میدید و اگر این اتفاق نیفته شما ناراحت میشید پس یکی دیگر از نشانه های رابطه انگلی و سمی رو دارید.

 • شما نباید فقط به این دلیل که احساس عذاب وجدان میکنید از حقتون بگذرید، شما نباید به خواسته های مسخره همسرتون تن بدید.
 • از نشانه های دیگر این رابطه این است که گاهی اوقات فکر میکنید که همسرتون بدون شما هیچ است و بدون شما نمیتونه زندگی کنه.

 

ببینید که آیا شما بعد از وقت گذروندن با همسرتون تخلیه انرژی میشوید؟

 

ببینید که آیا شما بعد از وقت گذروندن با همسرتون تخلیه انرژی میشوید؟

آیا تا به حال حس کردید که بعد از وقت گذروندن با همسرتون توانی براتون نمونده و از درون نابود شدید؟

 • یک انگل فقط خون شما رو نمیخوره بلکه سطح انرژی شما رو هم پایین میاره.
 • یک شریک انگل مانند میتواند زندگی شما رو بمکد، شما دائما به او احساس و انرژی میدید ولی عملا هیچ چیز در ازای آن نمیگیرید.

 

 

ببینید که آیا اخیرا حس میکنید که ازتون سوءاستفاده شده.

 

ببینید که آیا اخیرا حس میکنید که ازتون سوءاستفاده شده.

اگه شک دارید که داره ازتون استفاده میشه، پس احتمالا همینطوری هست. اگه حس میکنید که همسرتون فقط به دلیل آپارتمانتون یا ماشینتون یا پول و استعداد هاتون با شما هست تا بتونه از اون ها استفاده کنه. پس شما حتما هر چه سریع تر باید از این رابطه انگلی خارج شوید.

 • از خودتون بپرسید، اگه شما این امکانات، ماشین، پول، ویژگی ها رو نداشتید باز هم این شخص با شما میماند؟

ترجمه و ویرایش شده توسط تیم تحریریه نیمرومنبع

برای دانلود رایگان این مقاله کافیست ایمیل خود را وارد کنید!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *